ЎЗБEКИСТОН РEСПУБЛИКАСИ МИЛЛИЙ ГВАРДИЯСИ ЧАВАНДОЗЛАР МАКТАБЛАРИ ЎРТАСИДА ЖАМОАВИЙ УЛОҚ-КЎПКАРИ БЎЙИЧА "МИЛЛИЙ ГВАРДИЯ ҚЎМОНДОНИ КУБОГИ" МУСОБАҚАСИ БЎЛИБ ЎТДИ
Халқимизда от минишга, кўпкари томоша қилишга қизиқмаган йигит кам бўлса керак. Отларнинг пишқириши, туёқлар дупури, чавандозларнинг шиддатли қиёфаси, баковулнинг ҳайқириғи, сон-саноқсиз томошабинларнинг қий чувига тўлган майдон завқи кишини лол қолдиради. Кўпкари оддий кўнгилочар ўйин эмас, полвон чавандозлар учун солимга қўйилган қимматбаҳо нарса эмас, аксинча, баковулнинг адолати, номдор чавандознинг абжирлиги, ҳақиқат ғалаба қозониши, омад доим мардники бўлишидадир.
Жорий йилнинг 11 ноябрь куни Тошкент вилояти ЮқориЧирчиқ тумани Фаровон МФЙда жойлашган Миллий гвардия Кавалерия эскадрони ҳудудида Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси Чавандозлар мактаблари ўртасида жамоавий
улоқ-кўпкари бўйича "Миллий гвардия қўмондони кубоги" мусобақаси бўлиб ўтди.
Унда Миллий гвардия Тошкент, Андижон, Фарғона, Наманган, Сирдарё, Жиззах, Самарқанд ва Навоий вилоятлари Чавандозлар мактаблари жамоалари қорабайир зотли отларида иштирок этишди.
Мусобақанинг дастлаб расмий қуръа ташлаш маросимидан сўнг илк беллашув Миллий гвардия Тошкент ва Самарқанд вилоятлари Чавандозлар мактаблари жамоаларининг ўзаро беллашуви остида кечди. Беллашувнинг иккинчи ўйинида Миллий гвардия Навоий ва Фарғона вилоятлари Чавандозлар мактаблари жамоалари беллашишди. Мусобақанинг учинчи ўйинида Миллий гвардия Жиззах ва Андижон вилоятлари Чавандозлар мактаблари жамоалари ўзаро беллашган бўлса, тўртинчи ўйинда эса Миллий гвардия Сирдарё ва Наманган вилоятлари Чавандозлар мактаблари жамоалари ўзаро рақобатлашишди.
Тўда-тўда отларнинг пишқириши, қамчининг ҳавода айланиши, “ҳа, ҳалолла азамат” деб баковулнинг бақириши, қамчини этик қўнжига тиқиб олган, юган учини эгар бошига илиб улоққа узалган чавандозларнинг беллашуви шиддатли ва қизғин баҳслар остида кечди.
Мусобақанинг ярим финал баҳсларида Миллий гвардия Тошкент ва Фарғона вилоятлари Чавандозлар мактаблари жамоалари ўзаро беллашган бўлса, иккинчи ярим финал баҳсларида эса Миллий гвардия Андижон ва Наманган вилоятлари Чавандозлар мактаблари жамоалари ўзаро куч синашишди.
Қизғин беллашувларга бой бўлган кўпкари беллашувини йиғилганлар катта қизиқиш билан кузатиб боришди.
Мазкур мусобақанинг Финал баҳсларида Миллий гвардия Тошкент ва Наманган вилоятлари жамоалари чавандозларининг ўзаро беллашувлари қизғин ва муросасиз тарзда ўтиб, мусобақанинг якуний натижаларига кўра, Миллий гвардия Наманган вилояти Чавандозлар мактаби жамоаси ғалабаси билан якунланиб, иккинчи ўринни Миллий гвардия Тошкент вилояти Чавандозлар мактаби жамоаси эгаллаган бўлса, учинчи ўрин эса Миллий гвардия Фарғона вилояти Чавандозлар мактаби жамоасига насиб этди.
Шундан сўнг, 500 нафардан зиёд маҳаллий моҳир полвон чавандозлар, ҳаваскор чавандозлар ҳамда Миллий гвардия Чавандозлар мактаблари чавандозлари иштирокида ўтказилган оломон улоқ-кўпкари мусобақасида кўплаб эпчил ва чапдаст чавандозлар улоқ айирди. Маррага улоқни олиб келган моҳир чавандозлар меҳнатига яраша рағбатлантирилди. Улардан бири Миллий гвардия Сирдарё вилояти Чавандозлар мактабининг моҳир чавандози Баҳтишод Сайдалиев ўзининг "Жийрон" лақабли отида эпчиллигини, жасоратини ақл идрокини, кучлилигини ва мардлигини намойиш этди. Чавандозга гилам ва пул мукофоти топширилди.

СРЕДИ «ЧАВАНДОЗЛАР МАКТАБИ» («ШКОЛ НАЕЗДНИКОВ») ПРОШЛИ СОСТЯЗАНИЯ ПО УЛОК-КУПКАРИ НА КУБОК КОМАНДУЮЩЕГО НАЦИОНАЛЬНОЙ ГВАРДИЕЙ
Традиционные национальные игры улок-купкари привлекают своей зрелищностью множество зрителей. Клубы пыли, храп лошадей, накал страстей - это поистине экспрессивное зрелище вызывает бурю эмоций у болельщиков и самих всадников. Улок-купкари – испытание настоящих мужчин на смелость, отвагу, ловкость.
Сегодня спортсмены "Чавандозлар мактаби" ("Школ наездников") боролись за Кубок командующего Национальной гвардией на конноспортивном манеже Кавалерийского эскадрона Национальной гвардии, расположенном в МСГ "Фаравон" Юкоричирчикского района Ташкентской области.
На поле выходили команды «Чавандозлар мактаби» Национальной гвардии Ташкентской, Андижанской, Ферганской, Наманганской, Сырдарьинской, Джизакской, Самаркандской и Навоийской областей.
После первой жеребьевки на манеже сражались за победу команды "Чавандозлар мактаби" Национальной гвардии Ташкентской и Самаркандской областей. Вторыми испытать храбрость и мужество вышли команды "Чавандозлар мактаби" Национальной гвардии Навоийской и Ферганской областей. Затем за Кубок командующего Национальной гвардией боролись команды "Чавандозлар мактаби" Национальной гвардии Джизакской и Андижанской областей. На четвёртом этапе состязаний по улок-купкари на манеж вышли команды "чавандозлар мактаби" Национальной гвардии Сырдарьинской и Наманганской областей.
В полуфинал состязаний по улок-купкари на Кубок командующего Национальной гвардии вышли команды "Чавандозлар мактаби" Национальной гвардии Ташкентской и Ферганской областей и команды представителей «Чавандозлар мактаби» Национальной гвардии Андижанской и Наманганской областей.
В финале сражались наездники команд Национальной гвардии Ташкентской и Наманганской областей. По итогам состязаний победила команда «Чавандозлар мактаби» Национальной гвардии Наманганской области, 2-е место заняла команда представителей «Чавандозлар мактаби» Национальной гвардии Ташкентской области, а 3-е место досталось наездникам «Чавандозлар мактаби» Национальной гвардии Ферганской области.
По окончании состязаний победителю достался главный приз – Кубок командующего Национальной гвардией. Команды, занявшие второе и третье места, также были награждены дипломами и памятными подарками.
Когда закончились состязания, перед многочисленными участниками и зрителями, которых насчитывалось более 500 человек, с показательными выступлениями выступил опытный наездник – представитель «Чавандозлар мактаби» Национальной гвардии Сырдарьинской области Бахтишод Сайдалиев. Со своим скакуном по кличке Джейран он продемонстрировал настоящее искусство верховой езды, высшее мастерство управления лошадью, вызвав бурные аплодисменты зрителей.