От спортининг поло тури бўйича ўқув-йиғини бўлиб ўтди ва мураббий ҳамда спортчи ёшларга сертификатлар топширилди
Куни кеча Жамоат хавфсизлиги университетида Миллий гвардия Чавандозлар ва Қорабайир отлари маҳорати мактаблари мураббий ва спортчи ёшлари билан от спортининг поло тури бўйича ўқув-йиғини ўтказилди.
Ўқув-йиғини дастурига асосан "Поло ўйини тарихи, поло ўйини қоидалари ҳамда поло ўйини техникаси" бўйича турли мавзуларда Ўзбекистон Поло федерацияси вакиллари томонидан назарий ва амалий тарзда билим ва кўникмалар берилди.
Дарҳақиқат, бу каби ўқув-йиғини от спорти турлари бўйича тайёрловчи мутахассисларнинг сафи кенгайишига катта имкон яратаётганини алоҳида таъкидлаш керак. Мураббий ва спортчи ёшлар учун ташкил этилган ушбу ўқув-йиғинида иштирокчилар керакли билимларни ўзлаштириб, эгаллаган билимларини Чавандозлар мактабларида юртимиз ёшларини чавандозликга тарбиялаш жараёнларида қўллашади десак муболага' бўлмайди.
Ўқув-йиъгини сўнгида мураббий ва спортчиларга Ўзбекистон Поло федерацияси томонидан сертификатлар топширилди.
Таъкидлаб ўтиш жоизки, Республикамиз Президенти томонидан 2021 йил 5 августдаги "Чавандозлар мактаблари фаолиятини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида"ги ПҚ-5212-сон қарорига асосан "Ўсмирлар ва ёшларни от спорти, замонавий бешкураш, поло ва улоқ-кўпкари билан мунтазам шуғулланишга жалб этиш, иқтидорли ёшларни аниқлаш, танлаш ва саралаш (селекция), спорт захираси ва юқори маҳоратли спортчилар тайёрлаш бўйича ўқув-машқ жараёнини ташкил этиш, шунингдек, ушбу спорт турлари бўйича спорт тайёргарлиги мутахассислари ўртасида касбий тажрибани алмашиш" белгиланган.

Проведены учебные сборы по конному полу, по окончании которых тренерам и юным спортсменам вручили сертификаты
Вчера в Университете общественной безопасности прошли учебные сборы по конному поло, в которых участвовали тренеры и молодые спортсмены "Школ наездников" гвардии и Карабаирской школы конного мастерства.
Согласно программе тренинга, представители Федерации поло Узбекистана провели теоретические и практические занятия по таким темам как: «История игры в поло, правила и техника игры в поло».
Подобные мероприятия создают прекрасную возможность расширить число специалистов, занимающихся конным спортом. Не будет преувеличением сказать, что участники данных сборов помогают юным спортсменам и тренерам определить новые методы тренировок, то, на что стоит обратить особое внимание при подготовке наездников.
По итогам сборов тренерам и спортсменам были вручены сертификаты Федерации поло Узбекистана.
Следует отметить, что согласно постановлению Президента нашей Республики от 5 августа 2021 года «О мерах по организации деятельности школ наездников» основными задачами и направлениями деятельности Школ наездников определено привлечение подростков и молодежи к постоянным занятиям конным спортом, современным пятиборьем, поло и улок-купкари, выявление, отбор талантливой молодежи, организация учебно-тренировочного процесса для подготовки спортивного резерва и спортсменов высокого профессионального мастерства, а также обмен профессиональным опытом между специалистами по спортивной подготовке в данных видах спорта; подготовка спортивного резерва и высококвалифицированных спортсменов для сборных команд Узбекистана, способных достойно защищать честь страны на международной спортивной арене, с применением при этом новейших методов организации учебно-воспитательного процесса".