“1 ОКТAБР - ЎҚИТУВЧИ ВА МУРАББИЙЛАР” КУНИ МУНОСАБАТИ БИЛАН ОТ ПОЙГАСИ МУСОБАҚАСИ ЎТКАЗИЛДИ
Бугун 30 сентябр куни Тошкент вилояти Ўртачирчиқ туманида жойлашган “Ўзбегим отлари” от спорти клубида Миллий гвардия ва “Ўзбегим отлари” МЧЖ ҳамкорлигида от спортининг от пойгаси тури бўйича “1 октябр - Ўқитувчи ва мураббийлар” кунига бағишланган ёшлар ўртасида мусобақа ўтказилди.
Мазкур мусобақада Миллий гвардия Тошкент шаҳар, Тошкент вилояти ва Сирдарё вилояти Чавандозлар мактаблари ҳамда “Ўзбегим отлари” от спорти клуби чавандозлари инглиз тоза қонли от зотлари, аҳалтеке ҳамда қорабайир зотли спорт отлари билан иштирок етишди.
Шунингдек, мусобақа давомида вилоят Қўриқлаш бошқармаси томонидан ҳаваскор ёшлар учун спортнинг камондан отиш тури бўйича кўргазмали маҳорат машғулотлари ўтказилди.
Шу билан бир қаторда Миллий гвардия ҳарбий оркестрлари ижросидаги куй-қўшиқлар мусобақанинг ўзгача тантанаворлиги билан ажралиб турди.
Мусобақанинг якуний натижаларига кўра 1-ўринни Миллий гвардия Тошкент вилояти Чавандозлар мактаби чавандозлари Азам Ҳакимбеков "Мавр" лақабли спорт отида ҳамда 2-ўринни Мавлон Ўткиров "Оламхон" лақабли спорт отида қўлга киритишди. 3-ўринни еса Миллий гвардия Тошкент шаҳар Чавандозлар мактаби чавандози Фурқат Қорабойев "Пантерра" лақабли спорт отида қўлга киритди.
Шунингдек, мусобақада ташкилотчилардан “Ўзбегим отлари” от спорти клуби раҳбарияти Миллий гвардия масъуллари томонидан ташаккурномалар билан тақдирландилар.
Шуни алоҳида таъкидлаш керакки, от пойгаси енг қадимий рақобатбардош спорт турларидан бири ҳисобланади, чунки унинг асосий шарти — икки ёки ундан ортиқ отдан қайси бири маʼлум бир йўналиш ёки масофада енг тез югуришини аниқлашдир.

A HORSE RACE COMPETITION HAS BEEN HELD ON THE OCCASION OF "OCTOBER 1 - TEACHERS AND COACHES" DAY
Today, September 30, at the equestrian club "Uzbegim otlari" located in the Ortachircchik district of the Tashkent region, the National Guard and "Uzbegim otlari" LLC in cooperation with the "October 1 - Teachers and Trainers" day of horse racing. a competition was held among dedicated young people.
Riders of National Guard "Chavandozlar maktabi" of Tashkent city, Tashkent region and Syrdarya region and "Uzbegim otlari" horse sports club took part in this competition with English thoroughbred horses, Akhalteke and Karabayir sports horses.
Also, during the competition, the regional Security Department held demonstration trainings for amateur youth in archery.
In addition, the songs performed by the military bands of the National Guard were distinguished by the special solemnity of the competition.
According to the final results of the competition, Azam Hakimbekov, rider of the National Guard Tashkent Region "Chavandozlar maktabi", won the 1st place on the sports horse "Mavr" and Mavlon Utkirov won the 2nd place on the sports horse "Alamkhan". The 3rd place was won by Furkat Karaboyev, a rider of the National Guard Tashkent "Chavandozlar maktabi", on a sports horse called "Panterra".
Also, the organizers of the competition, the leadership of the equestrian club "Uzbegim otlari" were awarded with letters of thanks by the officials of the National Guard.
It should be noted that horse racing is one of the oldest competitive sports, since its main premise is to determine which of two or more horses can run the fastest over a certain course or distance.